Už sme tu mali sladký koláč, aj fancy party chuťovky, dokonca zmrzku! Je čas na poriadne, domáce, teplé jedlo! Klaudia mi prezradila, že tieto žemle robieva hlavne na Vianoce, lebo k sviatočnej kapustnici sa jej žiada niečo výnimočnejšie, ako krajec chleba. Ja som ich hlavne pre ilustračné dôvody degradovala na prílohu k obyčajnej šošovicovej polievke. A musím uznať, že krajec chleba vyfasoval hanebnú porážku. ;)
Ak si chcete spraviť doma vlastné zemiakové žemle, pripravte si:
100 ml teplej vody
1 PL cukru
10 g sušeného droždia
1 vajce
50 ml oleja
200 g múky Schär MIX B
100 g uvarených zemiakov
1/2 čl soli
Vajce na potretie a posýpku podľa výberu - my sme použili ľanové a sezamové semienka
Postup je super rýchly! Do teplej vody dajte cukor a droždie, zamiešajte a počkajte, kým vznikne kvások. Do neho potom pridajte vajce a olej a vylejte do misy k múke, soli a nastrúhaným uvareným zemiakom. Vypracujte cesto a odložte na teplé miesto. Po asi pol hodine kysnutia vyklopte na pomúčenú dosku, rozdeľte na požadovaný počet kúskov a z každého uhneťte bochník. poukladajte žemličky na plech vystlaný papierom na pečenie, prikryte utierkou a nechajte ďalšiu pol hodinku kysnúť. Pred pečením potrite vajcom a posypte semienkami. Pečte pri 175 °C. Ako dlho mi Klaudia povedať nevedela. Vraj ona to vie, keď už vyzerajú "chrumkavo". :D Ale predpokladám, že podľa veľkosti vašich bochníkov by to malo trvať niekde medzi 20 až 30 minút.
Od Klaudie som sa naučila, že kysnuté pečivo z bezlepkovej múky má veľmi krátku trvanlivosť. Teda aspoň čo sa mäkkosti týka. Preto je najpraktickejšie žemle zjesť čo najskôr, alebo ich pred podávaním zohriať v rúre, aby boli teplé a vláčne.
Keď už som mala doma tieto žemle bez lepu, bola to super výhovorka, aby som si uvarila hustú šošovicovú polievku. Na troche oleja v hrnci opražte jednu malú, na drobno nakrájanú cibuľu. Pridajte asi 100 g kvalitnej prerastanej slaninky, tiež nakrájanej na drobno a spolu pražte asi 5 minút. Do hrnca prihoďte 200 g šošovice, opražte, poprášte 1 čl sladkej papriky, znovu popražte a potom zalejte asi 2 l horúcej vody. Do vývaru pridajte 1 bobkáč a aspoň 5 guličiek čierneho korenia. Varte pod pokrievkou hodinku na nízkej teplote. Po hodinke je čas pridať do polievky 1 očistenú a nakrájanú mrkvu, 1 petržlen, 2 strúčiky cesnaku a asi 2 zemiaky. Spolu varte 30 minút a potom ochutnajte. Bude treba dosoliť, to rozhodne. Ale to už nechám na vaše chuťové poháriky. Moja maminka má veľmi rada aj verziu s klobáskou, kedy s šošovicou varíte aj jednu menšiu nožičku dobrej, zaúdenej klobásky a potom ju vyberiete, nakrájate na kolieska a šupnete ju späť do polievky.
A tak som sa vďaka Klaudii a jej zemiakovým žemliam zviezla aj ja s touto hustou šošovicou. Už len nabrať do misky, vytiahnuť teplé bochníky z rúry a pomaly chlípať a zajedať a užívať si pohodu. :)
Hiii! Ja nám túto šošovicovú asi spravím 25ho! Máme trochu špeci menu, netradičné, ale 25ho si dáme dáke domáce mňamky, u nás sa šošovicová je 24ho na obed aby sme boli bohatý :D mám maminkin recept, ale mám pokušenie "podviesť" ho s týmto … :)))
OdpovedaťOdstrániť*aby sme boli bohatí, eh, chybička se vloudila
OdstrániťMy ju presne z rovnakého dôvodu robievame na Nový Rok! :D Tak potom chcem vedieť, ako sa podarila, či už podľa môjho, alebo maminkinho receptu! A hlavne nech máte krásne, šťastné a veselé! ;)
Odstrániť